Piątek, 3 Lutego 2023 Szukaj   Mapa serwisu   E-mail   Polityka prywatności   Zastrzeżenia prawne    |             
    O firmie i produktach      MASZYNY PRZECISKOWE      SPRĘŻARKI PRZEWOŹNE      Kontakt      Referencje      Serwis   
Musisz uaktualnić Flash Player'a
 wstecz  |   » Aktualności
Aktualności
WSPÓŁPRACA Z POLITECHNIKĄ GDAŃSKĄ
2013-10-16 

ilustracja

W tym roku TERMA nawiązała ścisłą współpracę z
Wydziałem Inżynierii Środowiska Politechniki Gdańskiej. W ramach seminariów prowadzonych na Wydziale, pracownicy TERMA zaznajamiali przyszłych absolwentów z podstawową wiedzą na temat technik bezwykopowych oraz maszyn służących do realizacji inwestycji metodami bezodkrywkowymi. Szczegóły znajdziecie Państwo kilkając na więcej, poniżej.

Dnia 10 października 2012 roku, w gmachu Inżynierii Środowiska Politechniki Gdańskiej, odbył się cykl wykładów prowadzony przez pracowników firmy TERMA, w ramach warsztatów edukacyjnych przygotowywanych dla studentów trójmiejskich uczelni. Tematem spotkania były techniki bezwykopowe oraz urządzenia służące do realizacji inwestycji instalacyjnych metodami bezwykopowymi. Tematyka standardowych wykładów na Wydziale Inżynierii Środowiska, nie obejmuje tych zagadnień. A szkoda, bo skutki tego są zauważalne, patrząc choćby na ilości prac realizowanych przy pomocy tradycyjnych, wykopowych metod. Wśród projektantów oraz wykonawców, wciąż zauważalny jest brak lub niewystarczający poziom posiadanych informacji na temat istnienia technik bezwykopowych, maszyn służących do realizacji oraz ich możliwości. Z pewnością część spośród absolwentów Wydziału IS, trafi na rynek pracy jako projektanci, kierownicy robót, urzędnicy w Wydziałach Urbanistyki. Od decyzji tych osób, zależeć będzie przyszłość i kierunek rozwoju naszych regionów. Dlatego tak ważne jest, by osoby te poznały wszelkie alternatywy i możliwości prowadzenia robót, dostępne na rynku, by móc sięgnąć po najwłaściwsze dla danej sytuacji.

ilustracja

Na początku szeroko omówiono, na czym polegają techniki bezwykopowe, przy wykorzystaniu urządzeń zwanych powszechnie kretami. Na przykładzie licznych ilustracji, zaprezentowano bogaty zakres prac instalacyjnych, możliwych do wykonania przy pomocy maszyn przeciskowych oraz specjalistycznych akcesoriów. Licho nie śpi. Zwrócono uwagę na miejsca i projekty, w których stosowanie technik bezwykopowych jest wskazane z uwagi na ich liczne zalety, oraz sytuacje, w których zastosowanie metody innej niż bezwykopowa, byłoby wręcz niemożliwe.

ilustracja

Następnie przedstawiono szereg zalet technik bezwykopowych w porównaniu do metod tradycyjnych. Omówiono główny problem wysokiej szkodliwości społecznej tych drugich, często nie uwzględnianej przy wyborze metody prac. Próbowano także dowieść znacznie niższych kosztów prac realizowanych przy pomocy maszyn przeciskowych, w stosunku do prac nad otwartym wykopem. Wreszcie skupiono się na skutkach wyboru niewłaściwej metody (wykopowej), w postaci ubytków nawierzchni dróg, pojawiających się już krótko po zakończeniu prac.

W dalszej części przedstawiono typowe maszyny przeciskowe oraz akcesoria, dostępne na rynku. Omówiono, jakie cechy należy brać pod uwagę, przy doborze najwłaściwszej maszyny. Szczególnie podkreślona została celność, jako cecha najistotniejsza, mająca największy wpływ na prawidłowe wykonanie prac i powodzenie całości inwestycji. Następnie po krótce zaprezentowano, jak krok po kroku realizuje się prace instalacyjne przy pomocy kretów.

W seminarium brało udział niespełna 90 słuchaczy. Zaprezentowana tematyka, zdaniem zapytanej części uczestników, była przedstawiona w sposób interesujący, czytelny i zrozumiały. Nikt spośród uczestników nie słyszał wcześniej o metodach bezwykopowych i maszynach przeciskowych.

Wykładom towarzyszyła ekspozycja, składająca się z maszyny przeciskowej oraz typowych akcesoriów, poszerzających możliwości samej maszyny. W trakcie padały pytania, głównie na temat budowy maszyn przeciskowych, zasady działania, najbardziej typowych instalacji. Padło też ważne pytanie odnośnie możliwości kolizji realizowanej instalacji z instalacją położoną w przeszłości, na tym samym obiekcie / placu budowy. Odpowiedź na to pytanie jest dla nas zachętą do przygotowania następnej części wykładów, w tematyce trudności, z jakimi spotykają się wykonawcy instalacji.

Warsztaty zostały przygotowane i poprowadzone w ramach projektu wdrożenia strategicznego podejścia do zagadnień społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Mimo zakończenia projektu CSR, nadal utrzymujemy współpracę z Wydziałem Inżynierii Środowiska, poprzez cykliczne prezentowanie możliwości, jakie niesie stosowanie technik bezwykopowych, w szczególności maszyn przeciskowych. Kolejne seminarium z cyklu miało miejsce 2014.10.21 i skupiło jak zwykle liczną grupę uczestników (około 90 studentów). Jako prowadzącemu te zajęcia, ogromną radość sprawia mi szczere zainteresowanie i zaangażowanie uczestników w podejmowaną tematykę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

Ciekawe linki:

Artykuł w INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA
numer 2/2013 (50)

 
wsteczlista aktualności
 
 KONTAKT:

ilustracja

TERMA Sp. z o.o.
Czaple 100
80-298 Gdańsk
NIP: 583-10-18-844
REGON: 190558447
KRS nr 0000069067
konto: ING Bank Śląski S.A.
88 1050 1764 1000 0023 0692 5997
kapitał zakładowy:
2 360 500 PLN

kret@termamax.com

ilustracja

Region Północ
+48 607 451 902
+48
607 451 900

Region Południe
+48 607 451 433

Region Wschód
+48 607 451 028


ilustracja

MAX K130S
+
ZESPÓŁ TERMA ZWYCIĘZCY 
1 OFICJALNYCH MIĘZYNARODOWYCH ZAWODÓW W TECHNIKACH BEZWYKOPOWYCH


ilustracja

EXPERT 2012
dla MAX K95S
w kategorii INNOWACYJE URZĄDZENIE


ilustracja

EXPERT 2014
dla MAX K55
w kategorii INNOWACYJE URZĄDZENIE


ilustracja

ilustracja


Współpracujemy z:

ilustracja

ilustracja

ilustracja

ilustracja

ilustracja

ilustracja

do góry strony    
O firmie i produktach  |  MASZYNY PRZECISKOWE  |  SPRĘŻARKI PRZEWOŹNE  |  Kontakt  |  Referencje  |  Serwis
Technologie bezwykopowe - oferujemy urządzenia pneumatyczne i udarowe typu kret. Maszyny przeciskowe, krety, młoty, przeciski, przebijaki pneumatyczne.
Przecisk, maszyna przeciskowa, rakieta - wbijanie rur, przewierty, wciąganie rur.